Volvo EX60 er en elektrisk mellomklasse-SUV som erstatter XC60 og prioriterer ro og komfort foran kjøreglede. Bilen bygger på en ny 800-voltsplattform med hurtiglading på opptil 370 kW, og den målte støyen er svært lav. Gjennomgangen bygger på tester fra norsk og internasjonal motorpresse. Firehjulsdrevne P10, fra 689 900 kroner, er utgaven de fleste kommer til å vurdere.
En XC60-erstatter med ny plattform
EX60 er 4,80 meter lang, har 2,97 meter akselavstand og er 1,64 meter høy. Sammenlignet med XC60 er den 8 centimeter lengre og har 10 centimeter lengre akselavstand, mens bakkeklaringen er 18 centimeter. Volvo håper å beholde XC60-kjøperne, og EX60 er laget for å ta over den rollen med firehjulsdrift, lang rekkevidde og komfort.
Designet er nøkternt. Dørene åpnes med knapper i stedet for håndtak, og rutene mangler karm. Interiøret er minimalistisk og dempet. Du ser ingen blanke, svarte plastflater, og setene kan fås i ull, kunstskinn eller nappaskinn. Rattknappene er matte og bakgrunnsbelyste, og hvert vindu har fortsatt sin egen bryter.
Hanskerommet er flyttet midt i kupeen. Mellom setene sitter en skyveskuff som gir enten én eller to koppholdere, og du må velge. Det gir en luftig kupé, men mindre lagringsplass enn en tradisjonell midtkonsoll. Mobilhyllen har plass til to telefoner, men bare ett ladepunkt.
Rekkevidde og forbruk: P10 holder det Volvo lover
| Utgave | Rekkevidde WLTP | Netto batteri | Brutto batteri |
|---|---|---|---|
| P6 | 611 km | 80 kWh | 83 kWh |
| P10 | 660 km | 91 kWh | 95 kWh |
| P12 | 810 km | 112 kWh | 117 kWh |
Kilde: Volvo Norge
For P10 er oppgitt forbruk 1,62 kWh/mil (16,2 kWh/100 km).
Målinger av P10 i mildt vær ligger i nærheten av dette:
- På en fast forbruksrunde med tørre veier og 12 til 15 grader var forbruket 1,51 kWh/mil (15,1 kWh/100 km), under Volvos oppgitte tall.
- På en annen norsk rute var forbruket 1,62 kWh/mil på 117 km motorvei i 100–110 km/t, 1,50 på 61 km landevei i 60–80 km/t og 1,54 på 86 km blandet vei. Det tilsvarer snaut 94 prosent av WLTP-tallet på 613 km for den aktuelle bilen, en Ultra på 22-tommers felger. En Mercedes GLC kom nærmere sitt WLTP-tall på samme rute, med 98 prosent.
- En P10 Ultra på 22 tommer, oppgitt til 619 km WLTP, ga omtrent 450 km praktisk rekkevidde i tidlig høstvær, mest i 100–120 km/t.
- I USA kjørte en P10 AWD Ultra 352 engelske mil (cirka 566 km) mot EPA-tallet på 312 mil. Ruten var 60 prosent by og 40 prosent motorvei med snittfart rundt 64 km/t i mildt sørkalifornisk vær. Forbruket var 3,5 miles per kWh, omtrent 1,78 kWh/mil.
Det er et gjennomgående mønster: i rolig fart og mildt vær går bilen nær eller bedre enn oppgitt, mens lang motorvei i høy fart tar mer. På en motorveitur i Spania viste bilens egen måler 22 kWh/100 km (2,2 kWh/mil). Det understreker at fart betyr mer for EX60 enn for mange andre elbiler.
Alle målingene er gjort i mildt vær, så de sier lite om vinteren. Det foreligger ingen måling av forbruk eller kupévarme i streng kulde, og knappehåndtakene og de rammeløse rutene er ikke prøvd gjennom en norsk vinter. Volvo oppgir at ladeprogramvaren kan gi opptil 30 prosent raskere lading i kalde omgivelser.
Lading: rask, men toppeffekten varierer
Volvo oppgir 10–80 prosent på rundt 16 minutter for P6 på en 350 kW-lader og for P10 på en 400 kW-lader. P12 bruker 19 minutter. Toppeffekten er 320 kW for P6 og 370 kW for P10 og P12. Volvo anbefaler å lade til 90 prosent i daglig bruk for å skåne batteriet.
Målingene viser at bilen kommer til 80 prosent på omtrent et kvarter, men at toppeffekten spriker mellom bilene:
- På en 400 kW-lader kom en P10 inn med 1 prosent på forvarmet batteri. Effekten spratt til 300 kW straks og var aldri over 360 kW. Fra 10 til 80 prosent gikk det 14,5 minutter og fra 1 til 90 prosent 22 minutter. Ved 80 prosent lå effekten fortsatt over 100 kW, og de siste ti prosentene tok seks minutter.
- På en Circle K-lader på 400 kW toppet en annen bil ut på 288 kW og lå nær dette nivået mellom omtrent 25 og 60 prosent. Fra 20 til 80 prosent gikk det omtrent like lang tid som Volvos oppgitte tid fra 10 til 80, og fra 20 til 50 prosent tok det sju minutter.
- I Finland startet en P10 Ultra gjentatte ganger på 370 kW. Fra 15 til 80 prosent tok det litt over et kvarter, med en snitteffekt godt over 200 kW. Med det tempoet gir et kvarter ved laderen nesten 300 km rekkevidde i 100–120 km/t.
Du trenger en 400 kW-lader og en ledig stolpe for å se toppeffekten, og slike står ikke overalt.
Volvos lanseringsspesifikasjon oppgir 120 kW på 400-voltsladere for P6 og tidlig produserte P10, og 150 kW for P12. Dette gjelder altså ikke nødvendigvis alle biler.
Ladefarten er god, men på nivå med BMW iX3 og Mercedes GLC, som tilhører samme klasse.
Batteriforvarming er enkelt. Navigerer du til en lader i bilens innebygde Google Maps, varmer bilen batteriet automatisk. Du kan også starte forvarmingen manuelt, og batteritemperaturen står i bilstatus.
Bilen har 22 kW ombordlader med Type 2-kontakt. Den effekten forutsetter trefaset vekselstrøm, så hjemmelading går vanligvis tregere.
P6, P10 eller P12: hvilken utgave gir mest for pengene?
| Utgave | Drift | Effekt | Dreiemoment | 0–100 km/t (Volvo oppgir) |
|---|---|---|---|---|
| P6 | Bakhjulsdrevet | 275 kW (374 hk) | 480 Nm | 5,9 sekunder |
| P10 | Firehjulsdrift | 375 kW (510 hk) | 710 Nm | 4,6 sekunder |
| P12 | Firehjulsdrift | 500 kW (680 hk) | 790 Nm | 3,9 sekunder |
Toppfarten er 180 km/t på alle. P12 kommer senere.
Fra P6 Plus til P10 Plus er prisforskjellen 40 000 kroner. For det får du 136 flere hestekrefter (100 kW), firehjulsdrift, 11 kWh mer netto batteri, elektronisk styrte dempere og 370 mot 320 kW ladeeffekt. P6 har oppgitt forbruk på 14,9 kWh/100 km mot P10s 16,2 og passer deg som ikke trenger firehjulsdrift og mest kjører på asfalt.
P10 starter i Standard- og Range-modus på bakmotoren og kobler inn forhjulene når bilen trenger hjelp. I Performance og Off Road er den permanent firehjulsdrevet, og full effekt er tilgjengelig i alle program ved full gass. De fleste behøver heller ikke 680 hestekrefter i P12. Cross Country kommer som P10 og P12, med luftfjæring og knapt 20 centimeter bakkeklaring. Importøren oppgir levering fra midten av 2027.
Hva koster Volvo EX60 i Norge?
Prisene under er lanseringsprisene fra Volvo Norge og inkluderer frakt og levering:
| Utgave | Plus | Ultra |
|---|---|---|
| P6 RWD | 649 900 kr | 739 900 kr |
| P10 AWD | 689 900 kr | 779 900 kr |
| P12 AWD | 749 900 kr | 839 900 kr |
| Cross Country P10 AWD | 727 400 kr | 817 400 kr |
Prisen på Cross Country P12 er ikke satt.
Plus har blant annet Matrix LED-lys og en 15,04-tommers buet OLED-skjerm. Ultra legger til Bowers & Wilkins-anlegg, panoramatak med elektrokromatisk dimming og 360-graders kamera. Prisspranget fra Plus til Ultra er 90 000 kroner på både P6 og P10.
Med en annen lakk enn hvit og Pilot Assist-pakken kommer P10 Ultra på 815 100 kroner. Nybilgarantien er fem år eller 150 000 km, avhengig av hva som kommer først.
Momsreglene kan endre seg fra nyttår. Regjeringen har foreslått i statsbudsjettet for 2027 å senke innslagspunktet for momsfritak på elbil fra 300 000 til 150 000 kroner, i oppfølging av et vedtak Stortinget gjorde i 2025. Alle EX60-utgaver koster mer enn 300 000 kroner. Registreres bilen etter nyttår, blir den 37 500 kroner dyrere (25 prosent av 150 000), hvis forslaget vedtas. Volvos momsgaranti, som dekket opptil 37 500 kroner for biler levert i 2027, gjaldt bestillinger til og med 31. oktober 2026.
P10 er prøvd på norske veier i høst. P12 kommer senere, og Cross Country fra midten av 2027.
Hvor stille og komfortabel er EX60?
Støynivået er det du merker først.
Redaksjonen bak målingen hadde ikke målt lavere verdier i over hundre biler. Bowers & Wilkins-anlegget i Ultra står også for støydemping med motlyd. Hvor stille Plus-utgaven er, er ikke målt.
Også på grov asfalt er kupeen rolig. Her sprikte inntrykkene noe: i én testbil var det rolig i 110 km/t på grov norsk asfalt, selv på 22-tommere, mens en annen på 22-tommere hadde litt rasling på dårlig grusvei og hørbart dekkstøy på grov asfalt. Bilen er likevel ikke bråkete. Mindre felger kan trolig dempe dette.
Dempingen er elektronisk styrt på P10 og kan justeres i tre trinn, uavhengig av kjøreprogram. Basisinnstillingen tar humper behagelig og kontrollert. Det mykeste trinnet gir litt duving i hekken, og selv det stiveste er i mykeste laget bak på svingete veier. Skarpe kanter merkes i kupeen på de store felgene.
Forsetene har 12-veis elektrisk justering og manuell forlengelse av setepute, og rattet er rikt justerbart. Setene kan fås med varme og ventilasjon, men ull gir ikke ventilasjon. Massasje og justering av sidevanger finnes ikke.
Kjøring og styring: komfortabel, men ikke sporty
EX60 er lettbeint og kvikk for en bil på rundt 2,3 tonn. En P10 ble veid inn på 2 330 kilo. Kjøreegenskapene er nøytrale, med et hint av understyring hvis du presser hardt. Ved akselerasjon målte én test 6,55 og 6,65 sekunder til 100 km/t, mot oppgitte 4,6. Det er mer enn nok for en komfortbil.
BMW iX3 og Mercedes GLC er mer dynamiske, mens EX60 gir mer komfort enn iX3. Chassiset har likevel mer å gi enn de fleste vil kreve.
Styringen krever tilvenning. Rattet er lite og sekskantet, fordi instrumentskjermen ligger høyt over det. Styringen er lett, selv i det tyngste av tre trinn, og tilbakemeldingen er fjern. Kombinert med rask respons gir det en dataspill-aktig følelse. Bremsene er gode og forutsigbare, og sikten er god i alle retninger.
Regenerering stilles fra skjermen, uten padler: ingen, lav, høy, automatisk eller enpedalskjøring der bilen stopper helt. Mangelen på padler er et savn for dem som vil justere underveis.
Betjening og førerstøtte
Hovedskjermen er en 15,04-tommers buet OLED med store flater. Systemet er Android Automotive med Google Maps og Gemini. Gemini krever at du logger inn med Google-konto. Volvo oppgir at Google-tjenestene er inkludert i fire år. Instrumentskjermen sitter høyt over rattet, og det finnes ikke head-up-display. Det gir tre nøkterne visninger.
Mye må innom skjermen: speil, luftdyser og klima justeres der, og klimaet krever flere trykk. Følsomheten på regnsensoren stilles også i menyen. Radioen virket ikke hele tiden i en testbil. Volvo har en egen knapp på rattet for å skru av fartsgrensevarslingen.
Fartsholderen varierer. I én bil holdt Pilot Assist seg stødig. I en annen vinglet cruisekontrollen fra side til side i filen på motorveien, og på riksvei varierte det om bilen holdt seg i filen. Filskifteassistenten fungerte fint hver gang. Euro NCAP hadde ikke testet EX60 i september 2026.
Plass, bagasje og henger i Volvo EX60
Bakseteplassen er god, men ikke overdådig for en bil på 4,8 meter. Med 1,89 meter hadde en fører bare to fingres plass mellom knærne og seteryggen når han satt bak seg selv. En annen test mente at passasjerer over 1,90 meter sitter komfortabelt bak. Midtplassen er smalere og har hardere rygg, men gulvet er flatt. Baksetet har egen klimasone, setevarme og elektrisk justerbar rygg. Massasje og kjøling finnes ikke.
Frunken på 58 liter egner seg til ladekabelen. Gulvrommet har en todelt luke som gjør det lettere å komme til, og det finnes en skiluke. Bagasjerommet er mindre enn i XC60, og GLC har en mye større frunk på 128 liter.
P6 kan trekke 2 000 kilo, mens P10 og P12 kan trekke 2 400 kilo. Taklasten er 100 kilo, og Volvo tilbyr et sammenleggbart takstativ som får plass under bagasjegulvet. Hengerfeste koster 15 000 kroner. Volvo oppgir for P10 en egenvekt på 2 350 kilo og maksimal lastet masse på 2 810 kilo, som gir 460 kilo til passasjerer, bagasje og hengerfeste.
Hvem konkurrerer Volvo EX60 med i Norge?
BMW iX3 og Mercedes GLC er de nærmeste alternativene. Begge selges i Norge og ligger i samme størrelse og prisklasse.
BMW iX3 50 xDrive har firehjulsdrift og starter på 759 900 kroner, 70 000 kroner over P10 Plus. BMW oppgir opptil 806 km WLTP-rekkevidde og 400 kW ladeeffekt for Active Edition. Du får lengre oppgitt rekkevidde enn P10s 660 km og mer kjøreglede, men EX60 gir mer komfort.
Mercedes GLC 400 4MATIC starter også på 759 900 kroner og oppgir 703 km rekkevidde, 330 kW ladeeffekt, 489 hk, 128 liter frunk og 2 400 kg tilhengervekt. GLC 300 4MATIC koster fra 714 900 kroner med 421 hk og 601 km rekkevidde. P10 har mer effekt og lengre oppgitt rekkevidde enn GLC 300 til en lavere startpris, mens GLC 400 slår P10 på rekkevidde og frunk.
Vil du ha stillhet og komfort, er EX60 et godt valg. Vil du ha mer sportslighet eller lengst mulig rekkevidde, peker iX3 og GLC 400 seg ut.
Dette bør du sjekke på prøvekjøringen
- Rattet og skjermbetjeningen: prøv å justere speil, luftdyser og klima i fart, og se hvor lett defrost er å nå.
- Fartsholderen på motorvei: se om bilen holder seg rolig i filen, og hvilket nivå av Pilot Assist bilen har.
- Felgstørrelsen: prøv bilen på dårlig vei med 22-tommers felger og med en mindre dimensjon.
- Bakseteplassen: sitt bak deg selv, og sjekk midtplassen om du ofte har tre i baksetet.
Dommen
EX60 passer for deg som vil ha en stille og komfortabel familie-SUV med lang rekkevidde og rask lading. P10 er utgaven de fleste bør se på. Den har firehjulsdrift, elektronisk styrte dempere, 660 km oppgitt rekkevidde og 2,4 tonn tilhengervekt. P6 passer for deg som mest kjører på asfalt og ikke trenger firehjulsdrift.
Bilen passer dårligere hvis du vil ha en sportslig bil eller liker fysiske knapper. Rattet og skjermbetjeningen krever tilvenning, fartsholderen varierer, og bagasjerommet er mindre enn i XC60. P10 Ultra passerer 800 000 kroner med få tillegg, og momsforslaget kan gjøre bilen 37 500 kroner dyrere for den som får den registrert etter nyttår.
Kilder
Denne gjennomgangen bygger på tester og opplysninger fra følgende kilder. Vi har ikke kjørt bilen selv.
- InsideEVs (2026-10-19) — rekkeviddetest i USA (352 mot 312 miles EPA, 3,5 miles/kWh, 60/40 by/motorvei, snittfart), amerikansk utgave
- elbil.no (2026-10-27) — målt støy (56,1 og 60,7 dBA), forbruk 1,51 kWh/mil, ladetider 10–80 % og 1–90 %, 0–100 km/t, bakseteplass 1,89 m, kjøreprogram, dempere, regenerering, fartsholder, utstyrspriser, vekt
- moottori.fi (2026-09-28) — praktisk rekkevidde ca. 450 km, lading 15–80 %, batteriforvarming, 22-tommers hjul, Euro NCAP ikke testet per september 2026, sammenligning med iX3 og GLC
- motor.es (2026-10-30) — bakseteplass over 1,90 m, midtplass, regenerering uten padler, frunk, motorveiforbruk, dynamikk mot iX3 og GLC
- Tek.no (2026-09-06) — forbruk på tre strekninger, 94 prosent av WLTP, ladekurve og 288 kW-topp, støy, komfort, GLC-sammenligning
- Klikk.no (2026-05-20) — dempere P6 mot P10, Cross Country, skjermbetjening, rattet
- Motor.no (2026-05-20) — tekniske data P6/P10/P12, effekt, hengervekt og taklast
- ADAC (2026-05-20) — AC 22 kW, Cross Country, komfort
- Volvo Cars Norge (modellside) — rekkevidde, forbruk, ladetider, forvarming, Google-tjenester, nivåer, Cross Country-levering; priser og utstyr, kontrollert 4.11.2026
- Volvo Cars Norge (spesifikasjoner) — effekt P6 og P10, egenvekt og maksimal lastet masse for P10
- Volvo Cars (lanseringsspesifikasjon) (2026-01) — ladeeffekt på 400-voltsladere for P6, P10 og P12
- Volvo Cars Norge (garanti) — nybilgaranti fem år/150 000 km
- Volvo Cars Norge (pressemelding) — norske lanseringspriser per utgave og nivå
- bil24.no (2026-01-22) — norske lanseringspriser per utgave og nivå
- Volvo Cars Norge (kampanjer) — momsgaranti for EX60 P10, frist 31.10.2026
- Volvo Cars Norge (Plus-tilbud) — P10 Plus fra 689 900 kroner
- Volvo Cars Norge (Ultra-tilbud) — momsgaranti, frist og dekning ved levering i 2027