Polestar 4 SUV gir coupéen bakrute og mer plass til samme startpris, men 200 kW hurtiglading henger etter de nye rivalene. Teknikken er kjent fra Polestar 4: 100 kWh batteri og 272 hk med bakhjulsdrift eller 544 hk med firehjulsdrift. Det nye er en høyere og rettere kropp med glass i bakluken, 530 liter bagasjerom og opptil 2000 kilo tilhengervekt på Dual Motor. Gjennomgangen bygger på tester fra norsk og europeisk motorpresse, supplert med importørens priser og tekniske data.
Hva er Polestar 4 SUV egentlig?
Polestar 4 SUV er en ny karosserivariant av Polestar 4, ikke en ny bil. Den opprinnelige modellen uten bakrute heter nå Polestar 4 Coupé og fortsetter i salg ved siden av. SUV-en deler plattform, batteri, motorer og grunnmål med coupéen: 4840 mm lang, 1994 mm bred uten speil (2139 mm med) og 2999 mm akselavstand. Høyden er 1556 mm, 22 mm mer enn coupéen, og forskjellen skyldes blant annet at takrails er standard. Bakkeklaringen er oppgitt til 166 mm foran og 186 mm bak. Bilen bygges i Busan i Sør-Korea, ikke i Kina.
Navnet lover mer enn silhuetten leverer. Fra de fleste vinkler ligner bilen en høy stasjonsvogn, og det er et godt utgangspunkt for en familiebil. Taklinjen er trukket lenger bak og holdes høyere helt til bakluken, der et vanlig glassvindu har erstattet kameraløsningen. En viskerarm ligger skjult i bakspoileren, og et vanlig innvendig speil er standard.
Interiøret er i hovedsak det samme som i coupéen, og det er en styrke. Materialene er gode, kabinen virker solid og skjermer godt mot omverdenen. Sittestillingen er lav og innpakket av en høy midttunnel, slik man kjenner den fra Volvo. Mot et tillegg kan kabinen oppgraderes med skinn fra Bridge of Weir, en 14,7-tommers head-up-skjerm og Harman Kardon-anlegg. Hjulene er modellspesifikke og finnes i 20, 21 og 22 tommer. Bare SUV-en kan få elektrokromt panoramatak som kan tones i fire soner.
Plass og bagasje: hva bakruten gir i praksis
Taket er det som skiller SUV-en fra coupéen. Den høyere taklinjen bak gir merkbart mer hodeplass i baksetet, og Polestar oppgir 25 mm mer. Kneplassen var allerede romslig, og seteutformingen er uendret. Den ekstra høyden er derfor det som gjør baksetet bedre for lange passasjerer.
Bagasjerommet vokser mer enn det første tallet tilsier. Opp til seteryggene er det 530 liter, 30 liter mer enn i coupéen. Opp til taket er det 655 liter, og med nedfelt bakseterygg 1665 liter. Coupéen oppgis til henholdsvis 500, 526 og 1536 liter, så SUV-en tar 129 liter mer både til tak og med nedfelte seter. Det er volumet opp til taket som teller når du skal lesse høyt. Under panseret er det i begge karosserier et lite rom på 15 liter. Åpningen er stor og lett å komme til.
Under bagasjegulvet er det et lite rom som er stort nok til ladekablene, men du må tømme bagasjerommet for å komme til det. Det er verdt å merke seg hvis kabelen pleier å bli liggende i bilen på ferie.
Det digitale bakspeilet fra coupéen kan fortsatt velges. Det har en 8,9-tommers skjerm som veksler mellom vanlig speilbilde og kamerabilde, og er nyttig når bagasjerommet er fylt til taket. Lyd & Bilde oppgir 8000 kroner for speilet, men det krever Pilot- og Plus-pakke, så merkostnaden fra en Standard- eller Business-bil blir høyere.
Rekkevidde og forbruk: 630 km på papiret
Polestar oppgir 630 km WLTP for bakhjulsdrift og 600 km for Dual Motor, begge med 100 kWh brutto batteri (94 kWh netto). Oppgitt WLTP-forbruk er 1,78 kWh/mil (17,8 kWh/100 km) for bakhjulsdrift og 1,90 kWh/mil for Dual Motor uten Performance-pakke. Performance-pakken kutter oppgitt rekkevidde til 520 km, med 22 tommers hjul og Pirelli P Zero-dekk som følger med pakken.
Målingene på selve SUV-en er korte. En Dual Motor uten Performance-pakke brukte 2,0–2,2 kWh/mil (20–22 kWh/100 km) på en 98 km lang runde med både motorvei og svingete landevei, på vinterdekk og tørr vei. En bakhjulsdrevet bil holdt seg under omtrent 1,55 kWh/mil (mer enn 4,0 miles per kWh) på de mer kuperte delene av en rute i Spania, der kraftig regenerering hjalp til. Det er to forskjellige varianter på to forskjellige ruter, og tallene kan ikke leses som ett forbruk.
Norske målinger på coupéen, som har samme batteri, motorer og 400-voltsarkitektur, viser spennet bedre.
| Forhold (coupé) | Forbruk | Beregnet rekkevidde |
|---|---|---|
| Landeveisrunde ved 8–12 grader, tørr vei, maks 80 km/t og klimaanlegget på behagelig temperatur · Dual Motor med Performance-pakke | 1,71 kWh/mil | 549 km |
| Drøy 200 km lang tur sørover ved 9 grader, delvis våt vei, med batterivarmer i bruk og vanlig trafikkflyt | 2,72 kWh/mil | 345 km |
| Tur med mye motorveikjøring ved 9 grader uten forvarming av batteriet | 2,26 kWh/mil | 416 km |
Forbruket varierer altså sterkt med fart og forhold, og WLTP-tallet kan ikke gjøres om til en vinterrekkevidde med en fast prosent.
Alle målingene er gjort i mildvær, så de sier lite om forbruket og kupévarmen i streng kulde.
Hurtiglading: 200 kW fra et 400-voltssystem
Her er Polestar 4 SUV svakest. Bilen har et 400-voltssystem, og Polestar oppgir 200 kW maksimal DC-effekt og rundt 30 minutter fra 10 til 80 prosent. Det er en grei ladetid i seg selv, men BMW oppgir 400 kW på iX3, det dobbelte, og Volvo EX60 bygger på 800 volt.
To målinger på coupéen ligger nær oppgitt tid.
| Måling (coupé) | Utgave | 10–80 % | Toppeffekt |
|---|---|---|---|
| NAF, sommertesten i 2025 | Bakhjulsdrift | 29 min 30 s | 206 kW |
| Slutten av mars 2026 | Dual Motor med Performance-pakke | 32 min | 200 kW |
Batteriet er det samme i SUV-en.
Batteriforvarmingen er navigasjonsstyrt: når du setter en hurtiglader som mål i bilens egen navigasjon, varmes batteriet på vei dit. Navigasjonen er Google Maps, innebygd i bilen. Håndboken for SUV-en opplyser at forvarmingen avbrytes hvis batterinivået faller under 7 prosent underveis. På coupéen startet forvarmingen først etter at ladestopp var lagt inn i navigasjonen, og bilen varslet på skjermen. Det betyr at du bør bruke bilens egen navigasjon også når du kjenner veien.
Hjemme lades bilen med 11 kW AC, og 22 kW AC kan bestilles som ekstrautstyr. Polestar Charge samler ladenettverk i én app, og Polestar oppgir over 1 250 000 ladepunkter.
Hvordan kjører Polestar 4 SUV?
Dette er bilens sterkeste side. Understellet er justert for SUV-ens nye vektfordeling og tyngdepunkt: fjærraten er senket omtrent seks prosent foran og hevet omtrent tolv prosent bak, stabilisatorstengene er myket opp, og gummilagrene i de bakre hjulføringsarmene er justert. Styring, stabilitetskontroll og demperkarakteristikk er stilt om i programvaren. Standardutgaven bruker Mando-dempere. Performance-pakken, som bare kan velges på Dual Motor, gir semiaktive ZF-dempere, Brembo-bremser og 22-tommers hjul med Pirelli P Zero. Polestar har latt endringene gå videre til coupéen.
Resultatet er en tung bil som likevel føles lett. Egenvekten er oppgitt til 2265 kg med bakhjulsdrift og 2375 kg med Dual Motor. Forhjulene snur raskt inn i svingen, bakenden følger med i stedet for å skyve rett fram, og karosseriet er rolig i veksling. Effekten kommer jevnt, uten at fronten løfter seg. På smale veier merkes massen, men bilen holder linjen, og det gode understellet gjør at det er lett å kjøre fortere enn man egentlig bør. Rattfølelsen sprikte: en Dual Motor på vinterdekk ga klar tilbakemelding, mens en annen bil fikk kritikk for at styringen kunne ha gitt mer føling.
Bakhjulsdrift har den mykeste fjæringen og føles kvikkere i fronten enn Dual Motor. Den har litt mindre vertikal kontroll hvis du tar en kul eller en dipp i fart, men holder sammen i svingene og gir litt slingringsmonn før stabilitetskontrollen griper inn. Med 272 hk og 7,3 sekunder til 100 km/t er den rask nok til daglig bruk. Dual Motor, med 544 hk og 3,9 sekunder, har så mye kraft at den føles overdimensjonert i en bil med dette formålet. Samtidig er merprisen moderat, og firehjulsdriften gir mer trekk på glatt føre og høyere tilhengervekt. Med Performance-pakken er understellet skarpt og kontrollert, men fjæringen er likevel tilgivende selv i Nimble-modusen, og bakakselens momentfordeling gir litt rotasjon midt i svingen. Stabilitetskontrollen kan ikke slås helt av.
På motorvei er bilen rolig og godt isolert mot vind og rulling. Pirelli P Zero på Performance-utgaven gir mer støy på grov asfalt, men er stille på glatt asfalt.
Skjermen, knappene og stemmestyringen
Polestar 4 SUV har få fysiske knapper. Rattet har fått ordentlige knapper i stedet for de gamle berøringsflatene, og det er en klar forbedring. I midtkonsollen er det et rullehjul for volum og avspilling. Mange andre funksjoner, inkludert klimaanlegget og justering av speil og ratt, betjenes via den 15,4-tommers skjermen. Snarveier til klima og setevarme ligger alltid nederst på skjermen. Regenerering og kjøremodus må stilles inn i skjermmenyen, og det er irriterende i en bil som ellers har høy kjøreglede.
Selve systemet er raskt, moderne og oversiktlig. Google er innebygd, og bilen har Gemini som stemmeassistent. Gemini skal kunne føre frie samtaler, svare på spørsmål fra instruksjonsboken og styre klima og setevarme. I én testbil aktiverte passasjerens forespørsel om massasje funksjonen på førersiden, og regenereringen lot seg ikke justere med stemmen. Polestar sier at oppdateringer skal komme, og at Gemini også skal til coupéen.
Førerstøtten er en annen sak. På coupéen ble adaptiv fartsholder beskrevet som nervøs ved forbikjøring av lastebiler, og den bremset hardere enn nødvendig ned til den innstilte farten etter at du hadde økt den. SUV-en har nye radarenheter under en omprofilert støtfanger, men det er coupéens oppførsel som er beskrevet. Pilot Assist og filskiftehjelp ligger i Business-utstyret.
Hengerfeste, taklast og strøm til campingturen
Bilen kan leveres med hengerfeste. Tillatt tilhengervekt er 1500 kg med bakhjulsdrift og 2000 kg med Dual Motor. Hengerfestet spiser av nyttelasten, og SUV-en har en egen stabilitetsfunksjon for tilhenger. Takrailsene er oppgitt til 100 kg i fart og 300 kg i ro, nok til et lett taktelt eller en takboks.
Strøm ut av bilen er løst på ett nivå. Vehicle-to-Load gir opptil 3,3 kW til utstyr utenfor bilen, og krever en adapter som kjøpes separat og settes i ladeporten. Campingmodus holder temperaturen i kupeen mens skjerm, kontakter og stemningsbelysning er på. Å mate hus eller strømnett kan bilen ikke, og Polestar sier at de vurderer det for Polestar 4 uten å ha satt en tidsplan.
Hva koster den, og hvilken utgave er verdt å se på?
Per november 2026 starter listeprisene hos Polestar Norge på 579 900 kroner for bakhjulsdrift og 629 900 kroner for Dual Motor. Det er de samme startprisene som coupéen har, så SUV-en gir mer plass uten ekstra regning. Overgangen fra bakhjulsdrift til Dual Motor koster 50 000 kroner, og gir 544 hk, firehjulsdrift og 30 km kortere oppgitt rekkevidde. For den som trekker henger er firehjulsdrift også veien til 2000 kg tilhengervekt.
Utstyrsnivåene er Standard, Business og Prime. Business samler Pilot- og komfortpakken: Pilot Assist, filskiftehjelp, parkeringsassistent, oppvarmet og elektrisk justerbart ratt, elektriske forseter med inn- og utstigningsfunksjon og mørke ruter bak. Business med firehjulsdrift starter på 649 900 kroner. Prime-pakken koster 60 000 kroner og inkluderer Business-utstyret, i tillegg til Harman Kardon-anlegg med tolv høyttalere, head-up-skjerm, Pixel LED-lys, elektrisk bakluke med fotsensor, oppvarmede bakseter, elektrisk justerbare seterygger bak og tresoners klimaanlegg. Dual Motor med Prime kommer dermed på 689 900 kroner, og bakhjulsdrift med Prime på 639 900 kroner. Panoramaglasstak er standard.
Performance-pakken koster 55 000 kroner, kan bare tas på Dual Motor og krever Prime-pakken. Dual Motor med Prime og Performance koster da 744 900 kroner før andre tilvalg, for Brembo-bremser, ZF-dempere, 22-tommers hjul og kortere oppgitt rekkevidde. Elektrokromt panoramatak koster 19 000 kroner. Alle norske biler er modellår 2027, og de første kundebilene er levert fra oktober 2026.
| Utgave | Listepris |
|---|---|
| Bakhjulsdrift | 579 900 kr |
| Dual Motor | 629 900 kr |
| Bakhjulsdrift med Prime | 639 900 kr |
| Business med firehjulsdrift (starter på) | 649 900 kr |
| Dual Motor med Prime | 689 900 kr |
| Dual Motor med Prime og Performance (før andre tilvalg) | 744 900 kr |
Importøren har to kampanjer for biler levert innen 31. desember 2026. Den ene er 3,99 prosent flytende kampanjerente i tre år fra DNB Finans, uten krav til egenkapital, på leveringsklare biler. Den andre er privatleasing av Prime-utgaven fra 5499 kroner i måneden med 100 000 kroner i startleie, 36 måneders binding og 45 000 km. Vinterhjul er dessuten inkludert i bilprisen for biler levert innen samme dato, til en oppgitt verdi på opptil 64 860 kroner.
Polestar oppgir fem år eller 150 000 km nybilgaranti, avhengig av hva som inntreffer først, og åtte år eller 160 000 km på batteriet, med reparasjon eller erstatning hvis batteriets helsetilstand faller under 70 prosent, og tolv år mot gjennomrusting. Ett år med Connected Services Plus er inkludert og kan forlenges etterpå. Connected Services Standard er alltid inkludert.
Euro NCAP ga Polestar 4 fem stjerner i 2025.
Bilen som ble krasjet var en bakhjulsdrevet bil uten bakrute, og SUV-en har ikke eget resultat per november 2026.
Polestar 4 SUV mot BMW iX3 og Volvo EX60
BMW iX3 og Volvo EX60 er de to naturlige sammenligningene, siden begge selges i Norge og ligger i samme prisområde som en velutstyrt Polestar 4 SUV.
BMW iX3 starter på 636 900 kroner for iX3 40 og 736 900 kroner for iX3 50 xDrive. BMW oppgir opptil 806 km WLTP for iX3 50 xDrive Active Edition, 400 kW ladeeffekt og 372 km ekstra rekkevidde på 10 minutter. Polestar Dual Motor med Prime koster 689 900 kroner, 47 000 kroner lavere enn fra-prisen på iX3 50 xDrive, men utstyrsnivåene er ikke like. Polestar oppgir 600 km og 200 kW for Dual Motor. Med Polestar velger du dermed bort 206 km oppgitt rekkevidde og halvparten av ladeeffekten sammenlignet med iX3 50 xDrive, og får til gjengjeld lavere pris.
Volvo EX60 P10 AWD koster fra 689 900 kroner, nøyaktig det samme som Polestar Dual Motor med Prime. Volvo oppgir opptil 660 km, 4,6 sekunder til 100 km/t og 2400 kg tilhengervekt, mot Polestars 600 km, 3,9 sekunder og 2000 kg. EX60 kan også bestilles fra 649 900 kroner. Polestar gir altså raskere akselerasjon, mens Volvo gir lengre oppgitt rekkevidde og høyere tilhengervekt for samme pris, på et 800-voltssystem.
Skal du ofte på lange turer, peker ladeeffekten mot BMW. Skal bilen mest brukes i hverdagen med noen få lange turer i året, og plass og kjøreglede veier tyngst, er Polestar fullt konkurransedyktig, særlig i versjonene under 650 000 kroner.
Dette bør du sjekke på prøvekjøringen
- Be om nyttelasten for utgaven du vurderer, særlig hvis du skal ha hengerfeste og taktelt eller takboks. Produsenten henviser til bilens vognkort.
- Legg en hurtiglader inn i bilens egen navigasjon med lavt batterinivå og se om og når batteriforvarmingen starter.
- Prøv å stille inn regenerering og kjøremodus mens du kjører, og be Gemini gjøre det samme.
- Sett deg i baksetet med den høyeste passasjeren din, og se etter om SUV-en har skiluke og lyktespylere. Coupéen har ikke lyktespylere.
Hvem bør velge den?
Polestar 4 SUV passer for barnefamilien som vil ha en premiumbil med høy kjøreglede og mer plass enn coupéen gir, og som lader hjemme og tar få lange turer. Den er også aktuell for deg som trenger 2000 kg tilhengervekt og takrails til et lett taktelt.
Bakhjulsdrift med 272 hk er nok for de fleste, og føles kvikkere i fronten enn den tyngre Dual Motor. Dual Motor er verdt de 50 000 kronene hvis du trekker henger eller kjører på glatte veier. Performance-pakken passer for dem som setter pris på en skarp bil og vil ha 22 tommers hjul, men den krever også Prime og gir kortere oppgitt rekkevidde.
Bilen passer dårligere for deg som kjører mange lange turer og vil ha korte ladestopp: 200 kW fra et 400-voltssystem gir lengre pauser enn BMW iX3 med 400 kW. Den passer heller ikke for deg som vil ha fysiske knapper til klima og kjøremodus.
Kilder
Denne gjennomgangen bygger på tester og opplysninger fra følgende kilder. Vi har ikke kjørt bilen selv.
- Autocar (2026-10-27) — forbruk bakhjulsdrift (Spania), understell og kjøreegenskaper, ladeeffekt, Performance-pakkens rekkevidde og dekk, stabilitetskontroll, nye radarenheter
- Autoweek (2026-10-27) — understellsendringer, rattfølelse, regenerering og kjøremodus i skjermmeny, sittestilling, interiørmaterialer, V2L og campingmodus
- Elektroauto-News (2026-11-07) — mål, vekter, tilhengervekt, taklast, bagasjevolum, fjærrater, Dual Motor-forbruk (98 km-runde), V2L, Gemini-svakheter, oppgitte tekniske data
- Polestar Norge (kampanjer) — rentekampanje, privatleasing, vinterhjul inkludert, vilkår og datoer, kontrollert 8.11.2026
- Polestar Norge (modellside) — pris fra 579 900, garantier, batterigaranti, tilkoblede tjenester, Polestar Charge, Google og Gemini, kontrollert 8.11.2026
- Polestar Norge (spesifikasjoner) — 200 kW og 30 minutter 10–80 %, tilhengervekt 1500/2000 kg, 22 kW AC som ekstrautstyr, digitalt bakspeil krever Pilot- og Plus-pakke, kontrollert 8.11.2026
- Polestar Norge (konfigurator) — Performance-pakken krever Dual motor og Prime, kontrollert 8.11.2026
- Polestar Norge (håndbok, batteriforvarming) — navigasjonsstyrt batteriforvarming, avbrytes under 7 %
- Polestar Norge (håndbok, maksimal last) — nyttelast oppgis i vognkort
- Lyd & Bilde (2026-09-04) — norske startpriser, Prime- og Performance-pakkepriser, elektrokromt tak, digitalt speil, V2L, netto batteri, leveringsstart
- Kvernelandbil — utstyrsnivåer Standard/Business/Prime, panoramatak standard, 11 kW hjemmelading, hodeplass
- Autostrada — innhold i Business og Prime, Business fra 649 900 og Prime fra 689 900
- Bilbasen blog — bagasjevolum til tak (655 l, 129 l mer), fysiske rattknapper
- Driven Car Guide — coupéens bagasjevolum til tak, taklast, standard Dual Motor med fast fjæring
- Motoringnz (2026-11-05) — skjermbetjening og fysiske knapper, rullehjul, bagasjerom og underrom, tilhenger og stabilitetsfunksjon, dekkstøy, ekstra hodeplass
- Firmenauto (2026-11-05) — kjøreinntrykk bakhjulsdrift/Dual Motor/Performance, støy på motorvei, WLTP-forbruk
- Euro NCAP (2025) — fem stjerner og delresultater for Polestar 4 (bakhjulsdrift, 2025)
- Euro NCAP (datablad) (2025-07-08) — delresultater 92, 85, 81 og 79 prosent
- Polestar Inc. (SEC) — produksjon i Busan, Sør-Korea